170 de ani de la nașterea marelui poet român Mihai Eminescu

In scopul popularizarii valorilor literare si culturale in randul elevilor,la 170 de ani de la nasterea marelui poet roman Mihai Eminescu,in amfiteatrul Colegiului National“Costache Negruzzi ”  a avut loc pe 14 ianuarie 2020 o conferinta la care au participat poeti romani si din Republica Moldova,intr-o atmosfera vibranta, de deschidere spre arta .Alaturi de poeti consacrati precum Valeriu Stancu , Emilian Marcu, Zina Bivol,a sustinut recital un elev de clasa a XI-a din liceu,Mihai Dumitras, o promisiune certa prin premiile pe care deja le-a obtinut la diverse competitii  anul trecut incantand colegii de generatie. Elevii au dovedit o deosebita receptivitate la poezie,unii raspunzand spontan invitatiei noastre si citind din creatiile lor  ,iar altii au recitat din opera  marelui poet MIHAI EMINESCU ,inchegand  astfel un moment sensibil si original de intalnire cu poezia.

Prof .organizator Luminita Hirca.

 
  • Copyright

    Copyright © 2020 Colegiul Național "Costache Negruzzi" Iași. Toate drepturile rezervate.